Tibetské mísy

Tibetské mísy "gulpo"

 

- tibetské mísy "gulpo" (zvané též zpívající n. léčivé mísy) se objevily v Asii zhruba před dvěma tisíci lety. Jsou vyráběny ze slitiny sedmi různých druhů kovů, z nichž každý má spojeni s určitou astrologickou planetou. Každá z nich má vliv na vytvoření specifických tónů a podtónů. Ke zmíněným sedmi kovům patří: zlato (představující Slunce), stříbro (Měsíc), rtuť (Merkur), měď (Venuše), železo (Mars), cín (Jupiter) a olovo (Saturn). Některé mísy jsou však vyrobeny jen z pěti kovů. Mají rozdílnou velikost, hloubku, barvu, tvar a výzdobu.


- využití mís je rovněž velmi různorodé. Používají se jako nádoby na vaření, obětní mísy, hudební nástroje či jako meditační a relaxační pomůcky. Jejich účinek je dvojitý: působí tónem i vibrací. Vědecké výzkumy potvrdily, že zvuky, které mísy vydávají, mají přímý vliv na náladu, mozkové závity, nervový systém i chemismus těla. Vždyť hudba hraje klíčovou roli v náboženství a spiritualismu mnoha kultur a dokáže pozitivně působit na trávení, spánek a mentální poruchy. Vibrace tibetských mís stimulují tělo k vytváření jeho harmonických frekvencí a napomáhají tvorbě tzv. alfa vln, které se projevují v mozku při hlubokých relaxačních stavech. Tibetské mísy všech velikostí očisťují prostředí kolem nás od negativních energií a emocionálních bloků.


- při poslechu tónů zpívajích mís mnoho lidí cití jejich očistné doteky až v hloubi své duše. Své pocity popisují jako "zastavený čas", mají pocity klidu a míru, ulehčení na bolavých částech těla nebo kontaktu s věcmi mimo rámec běžného života. Mnozí tibetští lamové používají zpívající mísy při tajných rituálech. Díky moci jejich tónů dokáží opustit svou tělesnou schránku. Existuje propojení mezi tibetskými mísami a ajurvédskou hudební terapií i ajurvédským léčitelstvím vůbec. Nepálské ženy v těhotenství s oblibou jedí pokrmy z tibetských mís, jelikož se jejich prostřednictvím do jídla dostávají potřebné minerály.


- při hraní na tibetské mísy se používá pět technik: údery, obkroužení, přidávání vody, přidávání monotónních slabik, rotování.


- pro komplexní očistění těla zvuky tibetské mísy se postupuje v sedmi fázích: nejprve pozvolné ošetření hlavy pak paží, šíje, tváří a hrdla, poté zad, dutiny břišní a hrudníku, opět tváří a nakonec obtáčení kolem krku. Výsledkem je povzbuzení energetické rovnováhy, redukce stresu a souvisejících emocí, snížení napětí, vylepšení tvořivosti a představivosti, navýšení životní síly, vyvážení mozkových hemisfér, pomoc harmonizaci duše a těla, získání pozitivního sebehodnocení a asertivity.


Zakoupením zboží v našem Nepálském obchůdku přispějete na stavbu nové základní školy pro chudé nepálské děti