A A A
 • Všechny barvy Nepálu
  Všechny barvy Nepálu

Projekt

Všechny barvy Nepálu je putovní prodejní výstava velkoformátových fotografií z himálajské přírody i ze života obyčejných lidí v Nepálu. Cílem projektu je získat finanční prostředky na výstavbu nové základní školy v chudém horském regionu Nepálu a tím podpořit mateřský projekt občanského sdružení Namasté Nepál Vzdělání pro Nepál.


Ten je v současné době zaměřen těmito základními směry:

 • Finanční podpora výstavby nových škol pro děti.
 • Posílání dobrovolníků do nepálských škol.
 • Program výuky základní gramotnosti a speciálních kurzů pro dospělé.
 • Pokračuje vývoj nového prototypu školy nazvaný Bambusová škola.

 

Proč je to dobré:

 • Novými školami zpřístupňujete studium dětem z oblastí, kde škola buď vůbec není, a děti by musely chodit do nejbližší školy kilometry daleko nebezpečným terénem, nebo je v havarijním stavu a pobyt v ní ohrožuje život dětí. Vesnická komunita je totiž natolik chudá, že na výstavbu či opravu vlastní školy prostředky nemá.
 • Vzděláním dáváte šanci na lepší život a schopnost postarat se o sebe i o svoji rodinu lidem, kteří by jinak zůstali zcela negramotní. To se týká zejména venkovských oblastí.
 • Speciálními vzdělávacími programy, např. kurzy práce s počítačem, přispíváte ke zvýšení možností uplatnění především mladým lidem.
 • Stávající školy nevyhovují v mnoha ohledech potřebám místních lidí ani nárokům na výuku a už vůbec nesplňují představu o školách pro 21. století.

 

Dobrovolníci
Být na nějakou dobu vyslán do odlehlé oblasti Nepálu jako učitel a potýkat se tam nejen s neznalostí žáků, ale také s přírodními a kulturními rozdíly, je snem nejednoho z nás.

Bambusová škola - MELA
Nadále pokračujeme ve vývoji této stavby, která je navržena z místních přírodních materiálů, jako jsou hlína nebo bambus. Zpřesňujeme návrh s ohledem nejen na místní možnosti, ale také například na nebezpečí, kterými jsou zemětřesení nebo půdní sesuvy.

 

MELA je projekt pro stavbu škol v Nepálu, který byl zahájen první realizovanou budovou Bambusové školy na přelomu 2012-13 ve vesnici Anaikot v distriktu Kávre asi 25 km východně od Káthmándú. Návrh pro tuto venkovskou oblast v hornatém středním Nepálu vznikl už v roce 2009, kdy uspěl v mezinárodní architektonické soutěži. MELA nahrazuje stávající typ škol v Nepálu, které většinou trpí problémy s horkem, hlukem při deštích, nedostatkem denního světla a celkovou nehostinností pro děti i učitele.

 

Inovativní návrh škol typu MELA:

- vnáší do školy barevnost a hravost

- otevírá třídy výhledům do krajiny

- přináší denní světlo otevřenou stěnou i příjemný stín dlouhými přesahy střechy

- umožňuje zvětšit kapacitu tříd při větším množtví žáku

- odolává zemětřesení (většina nepálského území leží v aktivní seismické oblasti)

 

MELA v sanskrtu znamená SETKÁNÍ nebo VELKOU UDÁLOST. Vytváříme proto místo, kam budou děti rády chodit. Místo, které bude celou komu­nitu vybízet ke společnému trávení volného času.

 

 

Podrobnosti ke všem směrům podpory najdete přímo na stránkách Namasté Nepál.