A A A
 • Městské muzeum a galerie Svitavy
  Městské muzeum a galerie Svitavy
 • Pozvánka
  Pozvánka
 • Pozvánka
  Pozvánka

2013 Svitavy

 

Všechny barvy Nepálu - Země tibetské thangky

 

Městské muzeum a galerie ve Svitavách a občanské sdružení Namasté Nepál (DCWC-CZ), o.s. ve spolupráci s  Nepálským a tibetským centrem Yak Yeti, Střediskem kulturních služeb a čajovnou Namaste pořádají v termínu 6. 10. 2013 - 12. 1. 2014 výstavu "Všechny barvy Nepálu - země tibetské thangky".

 

Prostřednictvím textů, barevných i černobílých fotografií mnoha krajových předmětů je představen Nepál, krásná země pod nejvyšším horstvem naší planety, o níž se v České republice příliš neví a často bývá zaměňována s Tibetem.

 

Většina vystavených předmětů pochází z továrničky provozované nepálskou nadací Development of Children and Women Center (DCWC) a výtěžek z jejich prodeje bude věnován na výstavbu nové školy pro chudé nepálské děti, kterou v rámci svých rozvojových a humanitárních aktivit organizuje sdružení Namasté Nepál.

 

Největší část výstavy je umístěna v prostorách Městského muzea a galerie, kde je možno zhlédnout panely představující Nepál a nejdůležitější sféry života jeho obyvatel se zvláštním důrazem na etnografii venkova, duchovní bohatství a školní vzdělávání a také seznamující návštěvníky se specifiky tvorby thanegk, včetně ukázek jejich typických motivů spolu s nástinem historického vývoje malby těchto obrazů. Součástí je také prodejní výstava thanegk, obrazů s buddhistickou tématikou, a dalších uměleckých i votivních předmětů z oblasti Himálaje (např. dřevěné ručně vyřezávané sošky a předměty, tibetské zvony a mísy, hudební nástroje, drobné šperky apod.). Těžiště tvorby thanegk se z Tibetu po jeho čínské okupaci přesunulo do Nepálu, kde místní umělci vytvořili nové školy kresby těchto obrazů.  Většina vystavených předmětů pochází z továrničky provozované nepálskou nadací Development of Children and Women Center (DCWC) a výtěžek z jejich prodeje bude věnován na výstavbu nové školy pro chudé nepálské děti, kterou v rámci svých rozvojových a humanitárních aktivit organizuje sdružení Namasté Nepál. Rovněž jsou zde prezentovány stěžejní rozvojové projekty sdružení Namasté Nepál, které napomáhají zlepšení životních podmínek chudých nepálských dětí a žen.

 

Soubor barevných velkoformátových fotografií nepálské krajiny i života nepálských obyvatel, pořízených zkušenými fotografy během jejich cest do Nepálu, je ke shlédnutí v Kulturním centru Fabrika, kolekce černobílých fotografií s podobným tématem pak v čajovně Namaste.

Zakoupením vystavených exponátů pomůžete chudým nepálským dětem.

 

Vernisáž proběhne v sobotu 5. října 2013 od 15 hodin.

 

15:00   Městské muzeum a galerie

 • Vernisáž, výstavu uvede Tomáš Beránek, zakladatel sdružení Namasté Nepál a Jan Žalud, zakladatel projektu Všechny barvy Nepálu
 • Promítání filmu Jak se žije v Nepálu - Tomáš Beránek
 • Nepálské rytmy
 • Občerstvení v režii čajovny Namasté ve Svitavách

 

16:30   Fabrika, Čajovna Namasté

 • Prohlídka fotografií projektu Všechny barvy Nepálu s jeho zakladatelem Janem Žaludem
 • Nepálské rytmy

 

Výstava je otevřena:

úterý - pátek: 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
sobota, neděle: 13:00 - 17:00