Mandala

tibetsky: Khjilkhor [dkyil 'khor]

sanskrt: Mandala


Mandala znamená sanskrtsky kruh a tibetské kjilkhor se překládá jako kruh kolem středového bodu. Tato základní forma se opakuje ve všech podobách mandaly a objevuje se již v půdorysu pohanského chrámu v Indii. Jako stánek bohů byl chrám zároveň zobrazením jejich nebeského trůnu – nebeské hory, jejímž promítnutím do roviny vznikl kruh.

Mandalu lze chápat jako symbolické vyjádření vesmíru ve dvojím smyslu: na jedné straně odráží strukturu fyzického kosmu, což odpovídá představě nebeské hory, a na druhé straně je mandala také odrazem duševního světa člověka. Jako názorný psychogram se stala názornou pomůckou především při tantrických meditacích.

Slouží jako vizuální pomůcka pro soustředění a vnitřní meditace vedoucí k dosažení chápání a  aktivaci sil. Mandala je grafické vyjádření takového procesu, jakýsi diagramový meditační vzor. Mnohonásobné “ohnivé“ kruhy vadžra obklopují čtverec uprostřed, tzv. “svatý palác“, což znázorňuje sjednocování protikladů meditujících na nelehké cestě do svého nitra.



Zakoupením zboží v našem Nepálském obchůdku přispějete na stavbu nové základní školy pro chudé nepálské děti